نام علمی : Magnolia
زمان هرس:تابستان
نحوه هرس: بهتر است تا جای ممکن به دلیل التیام زخمهای حاصل از هرس و کندی رشد درخت هرس نشوند ولی در صورت لزوم می توان نسبت به خذف شاخه های نابجا و یا شکسته اقدام کرد.

انواع ماگنولیا:

۱-ماگنولیای بنفش ( Magnolia Soulunyiana )

                    

درختچه ای است زیبا و با برگهای اویزان به طول 15-10 سانتی متر و گلهای درشت آن که از داخل کم رنگ و از خارج ارغوانی است .

در اوایل فروردین ماه ظاهر میشودو ساقه های سخت و برهنه آن را آذین می بندد

و در اردیبهشت ماه برگهای درشت و براق آن ظاهر میشود در اوایل تابستان نیز ماگنولیا بنفش مجددا به گل می نشیند .

تکثیر آن به وسیله خوابانیدن بسهولت صورت می گیرد.

۲-ماگنولیا کابوس

                      

ماگنولیا کابوس یک درخت هست و دارای تنه اصلی هست و ارتفاعش 20تا 15 متر میرسه. برگهاش حالت بیضی داره و نوک تیز نیست . دارای گلهای برنگ سفید هست و خیلی خیلی پر گل هم هست.زیبایی اون تنها بدلیل گلها نیست بلکه پس از اتمام گلدهی میوه های تشگیل شده به شکل یک دوک برنگ قرمز هست و پس از رسیدن میوه، بذور آن بشکل زنگوله از داخل میوهآویزان میشوند که آنهم زیبایی خاصی دارد.
تکثیر آن از طریق کاشت بذر هست اما عمل آوری بذرکار مشکلی هست که از مرحله چیدن میوه و استخراج بذور و تمیز کردن بذور شروع میشه و تا 3 سال استراتیفه کردن و ورنالیزه کردن و کاشت در سال سوم طول میکشه.

۳-ماگنولیا سی بل دی Magnolia sieboldii

                      

ماگنولیای سی بل دی یک درختچه هست.ارتفاعش تا 7-8 متر میرسه و محیطی حدود 7-8 متر رو اشغال میکنه.سی بل دی در واقع خیلی پر گل هست و نژاد خالصی داره ولی براحتی امکان تلفیقش با سایر گونه ها وجود داره .بنا براین برای بدست آوردن بذور خالص باید در انتخاب درخت مادری دقت کرد.از طریق بذر تکثیر میشه و مثل ماگنولیای کابوس دارای مراحل مشابه عمل آوری بذر هست.

برگهاش نسبت به ماکنولیا های دیگه خیلی خیلی ظریف و نرم هست و علیرغم بزرگی برگ نوک تیز هست.به هیچ وجه اون براقی و حالت روغنی که دربرگهای ماگنولیای سفید که در ایران زیاد هست دیده میشود را ندارد.حالت بافت برگها شبیه به ماگنولیای بنفشی هست که در ایران هم هست.
از سال سوم شروع به گلدهی میکنه.زیباییش منحصر به گلهای درشت و فراوان و همینطور میوه های صورتی- قرمز بسیار زیباییست که گاهی به 40 سانتیمتر و قطر 5-گاهی 10 سانت میرسند و به هنگام رسیدگی بذور قرمز آتشینی که از میوه خارج شده و آویزان میشود.

۴-ماگنولیا کورنوس کوزا

                  

کورنوس کوزا یک درخت هست.البته تنه اصلی معمولا بسیار کوتاه هست و بلافاصله شاخه ها از تنه منشعب میشن. زیبایی درخت در هنگام گلدهی مربوط به گلها که در واقع برگهای سفید رنگ هستند و گل اصلی رو در بر میگیرند میشود. بعد از این دوره میوه ها در هنگام رسیدگی به رنگ صورتی تا قرمز آتشین به اندازه یک فندق تا یک گردوی درشت دیده میشوند و بسیار بسیار هم زیبا هستند.در واقع شکل درخت به هنگام گلدهی مثل یک روکش سفیدی که روی درخت کشیده شده هست و نفس را در سینه حبس میکند.
در داخل میوه ( مثل دانه های توت فرنگی) بین 3 تا 15 بذر ( این تعداد بهیچوجه ثابت نیست و ممکن هست کمتر یا بیشتر باشد و به اندازه میوه هم بستکی ندارد!)وجود دارد.
رنگ پاییزی برگها آتشین و اعجاب انگیز است.
تکثیر از مرحله استخراج بذر از میوه و استراتیفه کردن بمدت 3 سال و سرمادهی پیش از کاشت جمعا 3 سال طول میکشد ونیز همواره نهالهای جوان در اطراف درخت دیده میشوند.

 


 


موضوعات مرتبط: گلهای زینتی

تاريخ : شنبه ۱۳۸۹/۰۷/۰۳ | 11:30 | نویسنده : یاس سفید |
.: Weblog Themes By BlackSkin :.